Kategoriler Php
Yazı Eklenme Tarihi 12.12.2019
Yazar bilgisi Murat SARI

Php Son Karakteri Alma Substr() Ne işe Yarar Nasıl Kullanılır?

Php'de substr() fonksiyonu nedir, ne işe yarar ve nasıl kullanılır? Bir değişkendeki veya fonksiyon içerisindeki bir metnin son karakterini ya da sondan bir kaç karakterini almak istiyorsanız bunu substr() fonksiyonu ile yapabilirsiniz.
Php Son Karakteri Alma Substr() Ne işe Yarar Nasıl Kullanılır?

Bir değişkene tanımlanmış olan bir metnin son karakterini almak için substr() fonksiyonunda ilk argüman olarak değişken adını ikinci argüman olarakta pozisyonunu belirtmeniz lazım. Pozisyonu eksi değer olarak tanımlarsanız sondaki karakterden itibaren kaç karakter isterseniz alabilirsiniz. 

Örnek;

$metin = "Bu metnin son karakteri alınacaktır";
$sonuc = substr($metin, -1);
echo $sonuc;

Bunun sonucunda ekrana r harfini yazacaktır.

 

Php İlk Karakteri Alma Nasıl Yapılır?

ilk karakteri almak isterseniz yine substr() fonksiyonunu kullanacaksınız. Bu sefer belirtilen argümanlara bir tane daha eklemeniz gerekiyor. Burada hangi karakterler arası almak istediğinizi belirtiyorsunuz.

Örnek;

$metin = "Bu metnin ilk karakteri alınacaktır";
$sonuc = substr($metin, 0, 1);
echo $sonuc;

Bunun sonucunda ekrana B harfi yazacaktır.


Not : Burada $metin değişkeninde ki sıfırıncı ve birinci karakterler arasında ki harfi istediğimizi belirtmiş olduk. En sondaki argümanı arttırdıkça ekrana yazılan karakterler artacaktır. Ayrıca boşluklarında bir karakter olduğunu unutmayınız.

 

 

Yazılım hizmeti almak ya da Web sitesi yaptırmak mı istiyorsunuz?İşletmeniz için en uygun web sitesi ya da yazılım ürünlerimiz hakkında bilgi almak için bana ulaşabilirsiniz.


Bana Ulaşın
Murat SARI, 2019 - Web tasarım hakkında bilgiler ve php ile ilgili örnek kodlar paylaşılmaktadır.